Sudety

uvod

24. 6. 2016 byl v Chomutově slavnostně znovu otevřen hotel Sudety. Při té příležitosti, odehrával se bohatý kulturní program, jehož jsem byl součástí se svými obrazy. Význam slova Sudety dávno chápu v širším slova smyslu, než je ten propagandistický z období vlády Adolfa Hitlera. Proto jsem pozvání s nadšením přijal a byl jsem na sebe i tak trochu hrdý, že jsem s tímto pojmem spojovaný. Několik svých krátkých filmů jsem uvedl logem “Divoké Lesní Svině” což je volný opis původního, keltského významu slova Sudety. Na filmech, které jsem točil pod touto hlavičkou se podílejí pouze lidé ze sudet. S nadsázkou rád řikám, že jsem založil uměleckou skupinu, do které patří všichni lidé tvořicí a žijící v Sudetech, akorát o tom neví.

Slavnostní odhalení nového názvu posvětil zástupce sudetoněmeckého landsmannschaftu, čímž ceremonie získala na Vážnosti. Odlehčil jí poté doprovodný program, při nemž si lidé mohli na obličej nasadit masku slavných osobností, nebo fiktivních postav a symbolicky je tak smířit. Dodám, že při samotném odhalování nápisu zafoukal tak silný vitr, že popadali všechny panely výstavy “zapomenutí hrdinové” a strhl se prudký déšť, který udělal několikahodinovou pauzu v doprovodném programu. Z mého pohledu tento zásah “vyšší” moci akorát podtrhává význam celé události, neboť sudety vnímám jako místa tak trochu “zdivočelá” a magická.

Součástí programu bylo několik kapel, např “a bude hůř”, nebo “kočkolit”, řevnické divadlo , promítání filmů, presentace projektu “Moře klidu”, vystoupení Petra Čichoně, pívo a klobásy, vášnivé diskuze o významu slova sudety, odhalení sochy “bod smíření”,  karneval smíření, výstava  o německých hrdinech a německém odboji v pohraničí a samozřejmě mé obrazy. Závěrem přikládám několik fotek z doprovodného programu a příprav. Ne vše jsem stihl vyfotit.

Hotel Sudety, kde jsou pokoje pojmenovány podle zaniklých obcí po druhé světové válce, najdete v Chomutově na aderes: Čelakovského 4297, Facebook page

 

foto: Radim Von Neuvirt, JK

JK

Tagged , , , , , , ,