Ztracená trojice

Bylo to hektické stěhování z pražského bytu u strašnického krematoria zpátky na maloměsto. Auto bylo narvané krámy. Jediné co zbývalo přepravit, byly tyto tři obrazy.

Mezi to harampádí v kufru auta a na sedačkách jsem je nechtěl dávat z obavy, že by se něco mohlo sesunout a díla tak poškodit. Zavolal Petrovi s dotazem, jestli bych je mohl nechat u něj v ateliéru, páč zrovna jedu kolem. Odpověděl, že jo, ale taky odpověděl, že osobně v ateliéru momentálně není, ale že mi snad někdo otevře.

Někdo mi skutečně otevřel. Celé to bylo narcyhlo. Vrazil jsem obrazy osobě do ruky s tím, že jsem s Petrem domluvený. Už vůbec nevím kdo to byl… ani nevím, kam ten člověk obrazy dal. V tom spěchu jsem na to nedohlídl. Spoléhal jsem, že si to s Petrem řeknou… “Přeci tam každý den nechodí umělci se svými obrazy, evidentě pečlivě zabalenými”, pomyslel jsem si. Což se později ukázalo, jako velká chyba. Ona žena, či dívka, se s Petrem zřejmě minula a tím obrazy, které byly někde odložené ztratili v poměrně velkém ateliéru svoji identitu.

To vše jsem se však dozvěděl až o rok později, kdy jsem se rozhodl obrazy vyzvednout… Nějaký čas jsme je usilovně hledali. Za skříní, ve všemožných úložných prostorách… pod gaučem… no… nikde nebyly. Buď tam někde ještě jsou, a nebo je někdo odnesl.

V každém případě doufám, že někde jsou. Takže pokud je někdo uvidí, někde se válet, nebo u někoho na zdi tak budu rád, když se o tom dozvím. Nechci to řešit přes policii ani žádným nátlakem, zkrátka chci v první řadě vědět, že jsou v pořádku. Díky za info – psát, nebo volat můžete zde. 

Ty obrazy mám moc rád.  Hlavně Jeptišku. Jeptiška popsaná hesly jako “bůh je debil”, nebo “nemám rád flagelanty”, visela po dobu dvou měsíců v kavárně v podloubí teologické fakulty UK a byla terčem diskusí tamních studentů a profesorů. Nevystavil jsem jí s tím záměrem, zdálo se mi to příliš provplánové, naopak… zdráhal jsem se. Byl jsem však přemluven tamními studenty, abych obraz vyvěsil přímo nad stůl, u kterého údajně sedávají právě profesoři a studenti, což prý vedlo k četným diskusím a konfrntacím. Další dva obrazy viseli vedle nich jako nějací proroci mizernosti a pomíjivost.

Každý z těchto tří obrazů má pro mě nesmírnou cenu. Děkuji za účast na jejich hledání.

JK

 

Tagged , , , , ,